Соня Йончева представи рецитала „На една звезда“ за първи път у нас. Събитието се състоя в зала „България“ тази вечер.
Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.
Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ).
Фалшифицирането като международен проблем
„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,
Спектакълът „Отвъд думите“ ще бъде представен в Шумен на 1 декември, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен". Музикално-поетичното събитие ще бъде в залата на Общински младежки дом - Шумен.
Входът за публиката ще бъде свободен.
В спектакъла ще участват актьорите Марияна Бранкованова, Росица Кехайова и Николай Сяров. В тяхно изпълнение на сцената ще прозвучат текстове от Евангелие от Йоана, Еклесиаст, шуменски и национални поети – Иван Пейчев, Христо Фотев, Йордан Кръчмаров, Ганчо Мошков, Антонин Горчев, Богдан Тетовски, Илина Желязкова, Виолета Кънчева, Галина Михайлова, Татяна Карова, Николой Сяров и Надежда Романова.
В спектакъла са включени и песни на едни от популярни рок групи и певци, а също композицията „О Фортуна“ от „Кармина Бурана“ на Карл Орф. Те ще бъдат изпълнени от пианистка
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово.
На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе", коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България.
Проблемите са много, от една страна музеите са много, от друга страна – недостатъчно, предвид територията, предвид наследството и цивилизациите, които са били преди н
Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ спектакъл - за „Министрите идат", съобщи заместник-директорът на театъра Румяна Стефанова.
Наградите дойдоха в деня, в който ямболският театър отбеляза 75 години от обявяването си за професионален културен институт. В десетото издание на Европейски фестивал на пътуващия театър ДТ „Невена Коканова” участва на 4 октомври с постановката „Министрите идат” по Чудомир на режисьора Пламен Панев.
Със същия спектакъл ямболският театър ще се представи и на ХХ Международен фестивал „Балкан театър фест” в Цариброд, Република Сърбия, на 25 ноември. Участието ни там приемаме
Няма голяма престижна задгранична експозиция, представяща българското културно и археологическо наследство, без участие на РИМ-Враца, каза директорът Георги Ганецовски.
По думите му при иницииране на подобна експозиция винаги се търсят експонати от Врачанския музей, което само по себе си показва значимостта му. Този път в изложбата в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ са избрани девет предмета от РИМ във Враца, които са едни от най-хубавите експонати от съкровището от Могиланската могила във Враца и от откритото в село Рогозен.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
От Врачанското съкровище посетите
На сцената тя излезе заедно с шотландския пианист Малкълм Мартино, удостоен с ордена на Британската империя през 2016 г. за своята отдаденост и заслуги към музиката в световен мащаб.
В програмата на рецитала бяха включени произведенията Sole e amore, Terra e mare, Mentia l`avviso и Canto d`anime на Джакомо Пучини, Al folto bosco, placida ombria на Джузепе Мартучи, L`ultimo bacio и Ideale на Паоло Тости, In solitaria stanza, Ad una stella, L`esule на Джузепе Верди. Във втората част на рецитала звучаха арии на Пучини от „Вилите“, „Тоска“, „Бохеми“ и „Мадам Бътерфлай“. Малкълм Мартино остана сам на сцената за Tango en re на Исак Албенис.
Концертът в зала „България“ приключи с три биса – арии от „Кармен“ на Жорж Бизе, „Джани Скики“ на Пучини и „Манон“ на Жул Масне.
Това е един рецитал, който се появи в моя живот в момент, когато всички ме питаха за пиано рецитал, каза пред медиите Соня Йончева ден преди събитието.
„Аз винаги търся алтернативния подход. Искам публиката не само да чуе най-големите хитове, но също да чуе и тези, по-малко известните, които са довели до това тези хитове да съществуват. Всъщност, идеята е да направя този рецитал в първата част, посветен в по-голямата част на младия Верди, на младия Пучини и след това да изпълня Пучини в целия му блясък във втората част. Защото ние познаваме „Бохеми“, знаем „Мадам Бътерфлай“, знаем „Манон Леско“, но не си даваме сметка, че тези композитори са били едни бедни студенти и с тефтерчето са обикаляли и писали където могат мелодии, които са резонирали в главите им. Тези мелодии са били основата на всички арии, които ние чуваме днес“, отбеляза Йончева.
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.
Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.
Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.
В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.
„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.
Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н
Соня Йончева представи рецитала „На една звезда“ за първи път у нас. Събитието се състоя в зала „България“ тази вечер.
На сцената тя излезе заедно с шотландския пианист Малкълм Мартино, удостоен с ордена на Британската империя през 2016 г. за своята отдаденост и заслуги към музиката в световен мащаб.
В програмата на рецитала бяха включени произведенията Sole e amore, Terra e mare, Mentia l`avviso и Canto d`anime на Джакомо Пучини, Al folto bosco, placida ombria на Джузепе Мартучи, L`ultimo bacio и Ideale на Паоло Тости, In solitaria stanza, Ad una stella, L`esule на Джузепе Верди. Във втората част на рецитала звучаха арии на Пучини от „Вилите“, „Тоска“, „Бохеми“ и „Мадам Бътерфлай“. Малкълм Мартино остана сам на сцената за Tango en re на Исак Албенис.
Концертът в зала „България“
Джаз певицата Мирослава Кацарова е следващият участник във формата "Успешните" в Пловдив, съобщиха от пресцентъра на общината. Броени дни преди началото на юбилейното издание на Plovdiv Jazz Fest, Кацарова ще гостува в пловдивския Club Fargo за специална среща на 24 октомври. Тя вторият гост във формата “Успешните” за тази година след участието на фронтмена на група Остава - Свилен Ноев.
По време на срещата джаз певицата ще разкаже на присъстващите за ключови моменти от своя професионален път, истории от света на джаза и лични житейски преживявания. Заедно с нея ще бъде небезизвестният пловдивски журналист Владислав Севов, който ще ни преведе през увлекателния разговор.
Форматът „Успешните” предоставя възможност на пловдивчани и гости на града да се докоснат отблизо до любими образи от музикалната сцена, киното, литературата, културата и с
Ретро компютри и български „ретро“ игри ще бъдат показани в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. Експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от 24 до 26 октомври, съобщават организаторите.
На 26 октомври ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи.
По думите на екипа изложбата показва гама от ретро компютри и техните дисплеи, които представят някои от ключовите моменти в историята и развитието на компютрите и компютърната графика, както от глобална, така и от регионална гледна точка.
„Няма как да не се обърне внимание на „Правец“ 82, който следвайки компютърната архитектура на Apple II, изиграва важна роля за въвеждането на персоналните компютри в Източна Е
Вдъхновена от местната природа на мястото, където живее, е изложбата на Мария Николова Отерстад, която ще бъде представена в Хасково в четвъртък. Експозицията ще бъде открита в галерия „Форум“ в областния град, съобщиха от пресслужбата на община Хасково.
Авторката е завършила Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия.
Багрите за живописните си платна, които сега представя пред публиката на Хасково, художничката е черпила от натрупаните си усещанията за красотата на природата в село Тънково, където тя живее днес.